2018. 10. 29. 15:43
Wilhelm Bora
Az adózói közvélemény számára ismert, hogy az adótörvények 2018-as változásai az elmúlt két évtized legjelentősebb módosítását hozták magukkal. Jelen írásunkban egy kiemelten lényeges változásra hívjuk fel a figyelmet.
Az adóhatósági ellenőrzések kapcsán eddig kialakult gyakorlat jellemzője volt, hogy a vizsgálat alá vont adózó nem minden jogorvoslati lehetőségét merítette ki. Mivel az adóhatósági jegyzőkönyvekben jogkövetkezmény még nem szerepel, így sok esetben észrevételt nem írnak arra az adózók, vagy ha igen, azt is gyakran saját maguk fogalmazzák meg
A korábbi szabályozás esetében ez nem eredményezett jelentős hátrányt, mivel a jegyzőkönyv alapján készült határozatra írt fellebbezésben előadhattak még új tényeket, bizonyítékokat.
A 2018-tól hatályos rendelkezések értelmében azonban a jegyzőkönyvre tett észrevételnek kiemelt jelentősége lett. Ez az utolsó lehetőség ugyanis arra, hogy az adózó korlátozás nélkül hivatkozzon új tényekre, bizonyítékokra. A fellebbezésben és a fellebbezés alapján indult eljárásban már nem lehet olyan új tényt állítani, illetve olyan új bizonyítékra hivatkozni, amelyről a fellebbezésre jogosultnak az elsőfokú döntés meghozatala előtt tudomása volt, azonban a bizonyítékot az adóhatóság felhívása ellenére nem terjesztette elő, a tényre nem hivatkozott. Egyetlen kivétel csak a semmisségi okra történő hivatkozás. Megszűnt tehát aza korábbi „taktikázás”, amellyel az adózók igen jelentős része a legsúlyosabb érveit, illetve általa leghatásosabbnak vélt bizonyítási indítványait a hatósági eljárásra tartogatta.
Változás, hogy az adóellenőrzéseknél (korábbiaknál: utólagos ellenőrzés) az észrevételre nyitva álló határidő 30 napra emelkedett ugyan, azonban e határidő jogvesztő, melynek elmulasztása esetén igazolási kérelem előterjesztésének sincs helye.
A fentiek miatt fontos tehát, hogy az adózó az eljárás minél korábbi szakaszában szakértőt vegyen igénybe, hogy a törvény által számára biztosított jogorvoslati lehetőséggel már a jegyzőkönyvre tett észrevételében minél szakszerűbben élhessen. Amennyiben ezt nem teszi meg, és az eljárás későbbi szakaszán vesz igénybe csak segítséget, úgy előfordulhat, hogy esetlegesen a javára szolgáló körülményeket már nem tud felhozni.
A kellő körültekintés hiánya a jogvesztő határidők miatt az adózóknál súlyos anyagi veszteséget is okozhat.
§
Hozzászólás