2018. 05. 14. 13:37
Wilhelm Bora
Ingatlan vásárlása során jelentkeznek olyan járulékos költségek, melyeket figyelembe kell venni, hisz azok jelentős összegeket is elérhetnek. Ezek közé tartozik a visszterhes vagyonátruházási illeték is, mely esetén azonban a törvény különböző illetékkedvezményeket engedélyez Sokszor felmerül a kérdés, hogy vajon egy ingatlan eladásakor, ha a vételárból egyidejűleg két másik ingatlant vásárlunk a törvényben meghatározott határidőn belül, akkor a visszterhes vagyonátruházási illeték összegét hogy állapítják meg. Lehetséges-e, hogy az eladott és vásárolt ingatlanok értékének csak a különbsége után kelljen illetéket fizetni?
A fenti kérdésre az Itv. 21. §-a ad választ. Ezen szakasz (2) bekezdés b) pontja értelmében a magánszemély vagyonszerző esetén az illeték alapja lakástulajdon vásárlásakor, ha a vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző három éven belül vagy a vásárlást követő egy éven belül eladja, a vásárolt és az eladott lakástulajdon- terhekkel nem csökkentett – forgalmi értékének különbözete . E bekezdés alkalmazásában nem minősül tehernek a lakástulajdonhoz kapcsolódó haszonélvezet, használat joga.
Ugyanezen szakasz (4) bekezdése szerint ha a magánszemély több lakástulajdont cserél, illetve a vásárlást megelőző három éven belül vagy a vásárlást követő egy éven belül több lakástulajdont vásárol, értékesít, az illeték alapját képező értékkülönbözet megállapításánál minden egyes lakáscserével, lakásvásárlással szemben – a szerzést közvetlenül megelőző vagy követő, azonos jogcímű – a fizetésre kötelezett számára kedvezőbb illetékalapot eredményező egyetlen cserét, értékesítést lehet figyelembe venni. Ha a magánszemély a további lakáscseréivel, lakásvásárlásaival szemben az előbbi feltételeknek megfelelő, további lakáscserét, lakásértékesítést nem tud igazolni, e lakáscserék, lakásszerzések illetékkötelezettsége az általános szabályok szerint alakul. E bekezdés alkalmazásában nem minősül tehernek a lakástulajdonhoz kapcsolódó haszonélvezet, használat joga.
Fenti rendelkezésekből tehát megállapítható, hogy az illetékkedvezmény egy ingatlan eladásakor csak egy ingatlan vételénél vehető figyelembe, azaz egy eladással csak egy vétel állítható szembe.
§
Hozzászólás